Hálóőr blog - Minden, ami kapus

Számok az NB I kapujából

2017. január 13. - Hálóőr blog

kapusok.JPG

A 2016/2017-es szezon őszi fordulóiban összesen huszonnégy hálóőr lépett pályára a bajnokságban, ez annak fényében magas adatnak számít, hogy a 2015/16-os bajnoki sorozatban összesen huszonnyolc kapus kapott szerepet a 33 forduló alatt.

A számok elemzése előtt azonban tegyünk egy kis kitekintést a hálóőrök jelenlegi értékéit szemlélve.

A transfermarkt.de adatai alapján a bajnokság legértékesebb kapusa – nem meglepő módon – Dibusz Dénes, akit jelenleg 800 ezer euróra taksál az oldal. Érdekesség, hogy az árában visszaesés mutatkozott, ugyanis a csúcsot közel egy éve az 1,2 millió eurós értéke jelentette, az összeg csökkenésében masszívan benne lehet, hogy az Európa-bajnokság után nem sikerült klubot váltania és a bajnokságban sem hozza egyelőre azt a teljesítményt, amit az előző szezonban mutatott. Őt Branislav Danilovic és Vukasin Poleksic követi a rangsorban 450 és 400 ezer eurós értékkel. Közvetlenül csak utánuk található magyar hálóőr a listán, Kovácsik Ádámot és Nagy Gergelyt is 350 ezer euróra tartja az oldal. Király Gábor értéke 100 ezer euró.

Térjünk is vissza a bajnokság száraz adataihoz.

A tizenegyeseket tekintve Dibusz Dénes viszi a prímet, a 19 mérkőzésen 9 (!) büntetővel kellett szembenéznie, ezek közül kettőt sikerült hárítania, az emlékezetes, Vasas-elleni találkozón.

Rajta kívül Kemenes Szabolcs is két büntetőt hárított, azonban ő 50%-os mutatóval zárt, hiszen négy tizenegyesből jött össze a két védés. Rajtuk kívül még Antal Botond nézett szembe négyszer a büntető végrehajtójával, azonban neki egyiket sem sikerült hárítania. A legjobb mutatója Kovácsik Ádámnak van, egy büntetőt kellett hárítania, amit sikeresen meg is oldott.

A honi ligában csak két olyan kapus van, aki az összes találkozón szerepet kapott: Kovácsik Ádám és Dibusz Dénes. Rajtuk kívül csak Sebők Zsolt és Kemenes Szabolcs lépett pályára csapata mérkőzéseinek több, mint 80%-án.

 

Három olyan hálóőr is volt a bajnokságban, akinek hat mérkőzésen sem tudtak betalálni, azonban, míg Kovácsik Ádámnak 19, Sebők Zsoltnak 18, addig Tomas Tujvelnek ehhez csak 14 mérkőzés kellett. Gróf Dávid sem rendelkezik sokkal rosszabb mutatóval, a 11 mérkőzése során 5 találkozón nem tudtak a kapujába találni. A számok alapján – tudván, hogy azóta nem mozdíthatatlan az Újpest kapujából  Balajcza Szabolcsnak is jó szezonja volt, a találkozói felén nem kapott gólt.

A nemzetisport.hu gyűjtése alapján számításba vettük az idei szezonban az InStat értékeket is a fordulókat tekintve. Ez alapján Kovácsik Ádám és Rózsa Dániel is 3-3 alkalommal volt a legjobb hálóőr az adott fordulóban, további érdekesség, hogy a Nemzeti Sport listáján (csakúgy, ahogy oldalunkén is) az a Kemenes Szabolcs lett a bajnokság legjobb kapusa, aki az InStat adatok alapján csak egyszer számított a legjobbnak a fordulók alatt.

 


A hálóőrök toplistája pedig így néz ki részünkről:

  1. Kemenes Szabolcs
  2. Kovácsik Ádám
  3. Tomás Tujvel

A bajnokság egyik legszebb pillanata pedig:

(A grafikonok a transfermarkt.de adatai alapján készültek.)

Alban Lafont, a jövő francia kapusa

Fiatal kapusok csak ritkán kerülnek számításba európai topcsapatban, üdítő kivételt jelent az AC Milan kapuját őrző Gianluigi Donnarumma. Azonban Franciaországnak is megvan a hasonló kvalitású fiatal hálóőre, Alban Lafont.

Kezdjük a száraz tényekkel.

Alban Lafont, 1999. január 23-án született Ouagadougouban, Burkina Fasoban, kilencéves korában Franciaországba költöztek, és 2014-ig az AS Lattoise együttesében amatőr szinten kergette a labdát. Szó szerint kergette, ugyanis pályafutása elején (mármint a legelején  ) még támadó középpályásként pallérozódott, azonban mégis a kapuban kötött ki, így figyelt fel rá 2014-ben a Toulouse együttese.cropped_gettyimages-499612982.jpg

Sokáig nem kellett várni a bemutatkozásra, mindössze 16 évesen és 310 naposan be is mutatkozott a francia együttes felnőtt csapatában, ezzel ő lett a Ligue 1 történetének legfiatalabb kapusa. Első két mérkőzését kapott gól nélkül hozta le, a szezonban 24 alkalommal lépett pályára a kapott gól nélküli teljesítményét még hat alkalommal ismételte meg.
Mondhatni, álomszerű pályafutás.

A történetnek azonban itt nincs vége, az álom folytatódik, a fiatal kapus tagja a francia U18-as válogatottnak (de előtte védett az U17-es és az U16-os csapatban is, utóbbiban több találkozón ő viselte a csapatkapitányi karszalagot is), és az idei szezonban is a 193 cm-es hálóőrrel kezdődik a Toulouse összeállítása. Eddig húsz találkozón védett, és hat összecsapáson nem kapott gólt. A klubnál nem csak a csapatba állításával jutalmazzák teljesítményét, tavaly nyáron új, 2020-ig szóló szerződést kapott a klubtól, amit – a teljesítményét figyelembe véve – aligha fog kitölteni, előbb-utóbb le fog rá csapni egy európai nagycsapat. Bernard Diméde, a francia U17-es válogatott edzője szerint is meglehetősen jó lábbal, és képes egymás után bemutatni akár két-három sikeres védést is, ahogy a veszélyes beadások sem jelentenek számára gondot.

Toulouseban és Franciaországban is csodagyereknek tartják, így egyre nagyobb a nyomás is rajta. Ha hasonló ütemben fejlődik, nagyszerű pályafutás állhat előtte. Legalább akkora, mint Fabien Barthez mögött, aki szintén a Toulouse együtteséből indult.

„Általában nyugodt vagyok, nem ragad el könnyen a hév. Az, hogy ilyen fiatalon bemutatkozhattam, csak az út kezdete. Sokat kell még dolgoznom és edzenem.” – így nyilatkozott magáról Lafont egy interjúban.

Íme egy videó a tehetséges hálóőrről:

Újra Neuer a világ legjobb hálóőre

A labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó szervezetnél (IFFHS) idén is a német hálóőrt szavazták meg a legjobbnak.

868780025.jpg

A Bayern München német kapusa így már sorozatban negyedik alkalommal végzett az első helyen, az eddigi csúcstartó Iker Casillas, akit 2008 és 2012 között egymás követő öt alkalommal nem tudtak leszorítani a dobogó legfelső fokáról.

Idén a második helyen Gianluigi Buffon végzett, aki az elmúlt tizenöt év során mindig az első ötben kapott helyet.

A harmadik helyezett Rui Patrício lett, őt pedig Claudio Bravo és David de Gea követi.

A teljes lista:

1. Manuel Neuer (német, Bayern München) 156 pont
2. Gianluigi Buffon (olasz, Juventus) 91
3. Rui Patrício (portugál, Sporting CP) 50
4. Claudio Bravo (chilei, FC Barcelona/Manchester City) 45
5. David de Gea (spanyol, Manchester United) 37
6. Jan Oblak (szlovén, Atlético Madrid) 31
7. Hugo Lloris (francia, Tottenham Hotspur) 29
8. Keylor Navas (Costa Rica-i, Real Madrid) 18
9. Thibaut Courtois (belga, Chelsea) 13
10. Denis Onyango (ugandai, Mamelodi Sundowns) 5

süti beállítások módosítása